با حضور رییس جهاددانشگاهی و سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش انجام گرفت:

افتتاح مرکز فناوری های نرم وصنایع خلاق و نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی در جزیره کیش

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۶ کد : ۲۸۹۶۴ اخبار اخبار عمومی
تعداد بازدید:۴۲
مرکز فناوری های نرم وصنایع خلاق و نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی در جزیره کیش با حضور دکتر حمید رضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، دکتر جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، مدیران این دو مجموعه و مسئولان این جزیره افتتاح شد.
افتتاح مرکز فناوری های نرم وصنایع خلاق و نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی در جزیره کیش

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، مراسم افتتاح  مرکز فناوری های نرم وصنایع خلاق فرهنگی و نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی در جزیره کیش دوشنبه (۱۸ اسفندماه) با حضور دکتر حمید رضا طیبی رییس جهاددانشگاهی،دکتر جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، مدیران این دو مجموعه و مسئولان این جزیره برگزار شد.

رییس جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان مولود مبارک انقلاب از بدو تشکیل توسعه فناورانه و توسعه فرهنگی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است گفت: جهاددانشگاهی در این راستا موفق به الگوسازی های خوبی در کشور شده  که یک نمونه آن فعالیت های پژوهشگاه رویان در زمینه درمان ناباروری است.

وی در ادامه به فعالیت های این نهاد در بحث سرطان پستان و سلول͏های بنیادی اشاره کرد و گفت: در درمان پارکینسون و یا زخم های دیابتی هم اکنون فعالیت ها جهاددانشگاهی در مرز علم در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی نیز الگوسازی های خوبی داریم به خبرگزاری ایسنا و ایکنا و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اشاره کرد و افزود: موضوع اقتصاد فرهنگ اهمیت بسیاری دارد و با راه اندازی این پارک تخصصی سعی کردیم به این موضوع مهم بپردازیم.

وی با اشاره به دستاوردهای این نهاد در حوزه های کشاورزی و فنی و مهندسی به فعالیت͏های آموزشی پرداخت و به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی اشاره کرد و افزود: در حوزه پژوهش و فناوری در شرایط فعلی کشور فرصت خوبی برای جهاددانشگاهی و سازمان های مشابه برای فعالیت در جزیره کیش وجود دارد که این منطقه می͏تواند سکوی پرتاب به بازارهای منطقه͏ای و جهانی باشد.


دکتر طیبی در این مراسم با اشاره به اینکه در این مرکز بخشی از توانمندی های این نهاد در حوزه فرهنگ و صنایع فرهنگی ارایه می شود ابراز آمادگی نمود تا در صورت حمایت منطقه آزاد کیش مرکزی برای انجام فعالیت های پژوهشی و فناورانه جهاددانشگاهی در جزیره کیش دایر شود.


دکتر جعفر آهنگران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه جزیره͏کیش قدیمی ترین منطقه آزاد کشور است به تاسیس اولین مرکز درمانی این جزیره اشاره کرد و گفت: مرکز درمانی جزیره͏کیش که امروز تبدیل به بیمارستان فوق تخصصی کامل شده است، یادگار مرحوم سعید کاظمی آشتیانی، بنیان گذار فقید پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی است که رهبر معظم انقلاب از ایشان به عنوان رویش انقلاب اسلامی نام برده اند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، ویژگی مشترک جهاددانشگاهی و منطقه آزاد کیش را انجام پروژه هایی دانست که در جاهای دیگر انجام نمی پذیرد و گفت : جهاددانشگاهی کارهایی که انجام می͏دهد شاخص است و آمادگی همکاری با این نهاد را داریم.


وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور به انجام کارهای فرهنگی در جزیره کیش اعلام کرد: این کارها باید با پیوست فرهنگی باشد و جهاد دانشگاهی نهادی است که می تواند این اقدامات را انجام دهد.


همچنین دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو رییس پارک ملی علوم و فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب همواره به انجام فعالیت های فرهنگی تاکید می͏نمایند گفت: در ۴۰ سال گذشته منطقه آزاد کیش پیشرفت خوبی مخصوصاً در حوزه گردشگری داشته است، اما همواره این نگرانی وجود داشته که آیا ساکنین محلی و بومی این منطقه نیز از این پیشرفت ها سهمی می برند.

وی با بیان اینکه با توسعه صنایع فرهنگی این هدف قابل تامین است گفت: پارک ملی علوم و فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی، اولین پارک تخصصی کشور است که با حمایت جهاددانشگاهی راه اندازی شده است که در واقع در این پارک ایده فرهنگی به محصول فرهنگی تبدیل می͏شود.


وی با بیان اینکه تنها بخشی هستیم که نیاز به خارج از کشور  نداریم ادامه داد: اما در مقابل محصولاتمان هم در داخل و هم در خارج از کشور مشتری دارد .


دکتر ایمانی خوشخو با پیشنهاد اینکه می توان شهرک صنایع خلاق فرهنگی را در جزیره کیش راه͏ اندازی کرد که در آن هم تولید و هم بازدید از تولید، فروش و صادرات صنایع فرهنگی انجام شود عنوان کرد: با راه اندازی شهرک صنایع خلاق و فرهنگی در این جزیره هم موضوع آموزش، اشتغال و تولید مخصوصاً برای افراد بومی محقق می شود و می توان در آن مباحثی چون صنایع دستی، گردشگری، رسانه، موسیقی و هنرهای نمایشی را در کمترین زمان به سرانجام رساند.


گفتنی است در حاشیه این مراسم آخرین دستاوردهای این نهاد در حوزه های پزشکی و سلامت؛ فنی و مهندسی؛ کشاورزی، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی؛ فرهنگ و صنایع فرهنگی؛ آموزش و کارآفرینی و تجاری سازی فناوری به نمایش درآمد.

همچنین در این سفر در جلسه ای که با حضور روسا و مدیران این دو مجموعه برگزار شد ظرفیت های همکاری مورد بررسی بیشتر قرار گرفت.


نظر شما :