برگزاری اولین رویداد تانا البرز؛ قطار تولید ثروت روی ریل دانش

۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۹ کد : ۵۰۶۷۶ اخبار اخبار داخلی
تعداد بازدید:۱۰
رییس پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی گفت: تانا، یا به عبارتی، زیست‌بوم فناوری و نوآوری یکی از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان باهدف استفاده از توان شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برای حل مشکلات در حوزه‌های مختلف کشاورزی، صنایع غذایی و فناوری زیستی درسال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین در استان البرز شکل متفاوتی از این حوزه را رقم زد.
برگزاری اولین رویداد تانا البرز؛ قطار تولید ثروت روی ریل دانش

به گزارش پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی، مهندس عباسی گفت:امروز شاهد اولین رویداد تانا البرز بودیم، تانا بانام اختصاری، توسعه اکوسیستم نوآوری استان می‌باشد. مبنای ما بر این است که، به‌صورت موضعی در خصوص موضوعات اولویت‌دار و بنا برنیازاستان با توجه به پتانسیل استان ورود کنیم.

وی ادامه داد: ازآنجاکه کارخانه‌ها و شرکت‌های برند مواد غذایی مهمی در استان وجود دارد، اولین نیاز را در راستای رویداد تانا را اختصاص به حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و فناوری‌های زیستی داده شد که در این رابطه بالغ‌بر ۶۰ طرح از سوی ۶۰ فناور ارائه شد که ۲۰ طرح از ۶۰ طرح به سرمایه‌گذار و بخش خصوصی معرفی شدند و ۴۰ عنوان نیز قابلیت ارائه را داشتند.

مهندس عباسی تصریح کرد: با توجه به هدف رویداد که همان فرهنگ‌سازی موضوع بود، ۷ عنوان طرحی که قابلیت جذب سرمایه‌گذار را می‌توانست به خود اختصاص دهد در اولویت قرار گرفت.هرچند امید این می‌رود که به‌مرور بتوانیم ۶۰ طرح را به نحو احسن به سرمایه‌گذار معرفی کنیم.

وی افزود: در کنار رویداد فوق، چندین تفاهم‌نامه نیز منعقد شد که ازجمله آن‌ها می‌تواند به انعقاد تفاهم‌نامه با پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، تفاهم‌نامه با موسسه تحقیقاتی آب‌وخاک کشور و تفاهم‌نامه با بخش خصوصی جهت راه‌اندازی اولین دهکده نوآوری کشاورزی ایران در استان البرز اشاره کرد.

رییس پارک علم و فناوری البرز عنوان کرد: حضور معاون استاندار البرز نیز اقبال خوبی را رقم زد و آن این‌که قول مساعدت جهت، برخی شهرستان‌ها که فاقد ساختار فناورانه هستند ازجمله اشتهارد، فردیس و طالقانی، به‌زودی زیرساخت ه‍ای فناوری ایجاد شود.

ایجاد پردیس‌های مشترک دیگر موضوع موردبحث مهندس عباسی بود که به آن اذعان کرد و گفت: ایجاد پردیس‌های مشترک دیگر پیشنهاد پارک علم و فناوری البرز به بخش دولتی، خصوصی و سرمایه‌گذاران در این رویداد بود که در صورت پذیرش پیشنهاد از سوی هر بخش، ما در مجموعه پارک ظرفیت ایجاد ساختارهای فناوری موردنیاز را برای این عزیزان راداریم. دلیل پافشاری در این موضوع نیز، تغییر زیاد توسعه اقتصادی دنیا بر مبنای دانش‌بنیان و تولیدات فناورانه است.

وی افزود: مادامی‌که بخش خصوصی وارد حوزه فناوری نشود خروجی شگرفی را نمی‌توان رقم زد، تمام توان ما بر این است که اقتصاد این حوزه را نیز خصوصی‌سازی کنیم. پارک به‌عنوان شتاب‌دهنده و حامی عزیزان فناور می‌تواند در پیشرفت و تسریع تولیدات محصولات فناورانه و بستر مناسب جهت حضور سرمایه گذار در این حوزه را نیز فراهم کند.


نظر شما :