گواهی صنایع خلاق و فرهنگی چه فایده‌ای برای استارتاپ‌ها دارد؟

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۴ کد : ۶۷۱۸ گفتگو
تعداد بازدید:۲۵۰
گواهی صنایع خلاق و فرهنگی چه فایده‌ای برای استارتاپ‌ها دارد؟

استارتاپ رابین، استارتاپی است که موفق به دریافت گواهی صنایع خلاق و فرهنگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده است.

سعید عباسی بنی، هم بنیان گذار و مدیرعامل استارتاپ رابین در مورد این گواهی به این صورت توضیح می دهد: "معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گواهی جدیدی را با عنوان صنایع خلاق و فرهنگی که معادل عنوان دانش بنیان است، برای شرکت هایی با محصولات و خدمات فرهنگی یا خلاقیت های خاص در نظر گرفته است.

این گواهی که هم پای گواهی دانش بینان است، برای شرکت ها یا استارتاپ هایی صادر می شود که نمی توان آنها را با مقیاس دانش بنیان سنجید. رابین، استارتاپی است که برای اولین بار موفق به دریافت این گواهی شده است.

عباسی بنی می گوید: سال گذشته ما برای گرفتن عنوان دانش بنیان اقدام کردیم. بعد از بازدید و بررسی، با اینکه کارگزاران از طرح و کار خوششان آمده بود، ولی ما رد شدیم و علت آن را به این صورت بیان کردند که هیچ قیاسی برای سنجش نوع کار ما ندارند که بتوانند با آن ما را بسنجند و صلاحیت ما برای دانش بنیان شدن را تایید یا رد کنند.

عباسی بنی ادامه می دهد که البته در همان زمان گفته شد که در معاونت علمی و فناوری در حال کار روی گواهی نامه ای هستند که به جای عنوان دانش بنیان، به شرکت های فرهنگی که با معیارهای دانش بنیان قابل قیاس نیستند، اعطا شود و با اخذ این گواهی نامه تمام تسهیلاتی که به شرکت های دانش بنیان تعلق می گیرد، به آنها هم تعلق خواهد گرفت
.

مدیرعامل استارتاپ رابین توضیح می دهد: &#۱۷۱;پاییز سال ۹۶ نمایشگاهی به نام ربع رشیدی در تبریز برگزار شد که قرار بود یکی از مبادی معرفی شرکت های خلاق و فرهنگی باشد. در آن زمان به ما پیشنهاد شد که در نمایشگاه حضور داشته باشیم و قرار بر این بود که بعد از آن نمایشگاه، در صورت تایید صلاحیت، برای اولین بار در ایران این گواهی اعطا شود.

هم بنیان گذار رابین اشاره می کند که در بین شرکت های ایرانی، این استارتاپ تایید شد و حدود یک ماه بعد از نمایشگاه به آنها اطلاع دادند که روال انجام شده و در سامانه 
tinet.ir، سایت شبکه نوآوری تهران این گواهی درج شده است و تمام امکانات و تسهیلاتی که برای دانش بنیان ها درنظر گرفته شده است، برای این شرکت هم قابل استفاده است.

عباسی بنی از امکانات و تسهیلات ارائه شده به واسطه دریافت این گواهی برای رابین می گوید: تا الان ما از بحث بیمه تکمیلی استفاده کرده ایم و احتمالا در بحث خدمت سربازی هم از بتوانم آن استفاده کنم. برای حضور در نمایشگاه هایی مانند اینوتکس ۲۰۱۸ هم حمایت می شویم

عباسی بنی در رابطه با پروسه ثبت شرکت خلاق توضیح می دهد: "جهاد دانشگاهی یکی از مبادی معرفی شرکت های خلاق است؛ به این شکل که شرکت ها از طریق مراجعه به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان (ستفا)، خود را معرفی کرده و اعلام می کنند که می خواهیم به عنوان شرکت خلاق ثبت شویم. بعد از بررسی و در صورت تایید، جهاد دانشگاهی آنها را به عنوان شرکت  خلاق به معاونت علمی و فناوری معرفی می کند.

 

کلید واژه ها: گواهی صنایع خلاق و فرهنگی استارتاپ‌


نظر شما :