رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی :

سرمایه های فرهنگی، مزیتی مهم در رقابت بین کشورهاست

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۸ کد : ۲۲۲۳۳ اخبار اخبار عمومی
تعداد بازدید:۴۲
دکتر بادکو با اشاره به زمینه صدور فرهنگ افزود: رونق تولید و مصرف کالاهای فرهنگی و حتی صدور آن به خارج از مرزها، در کنار برجسته کردن جنبه مولد فرهنگ در عرصه اقتصاد، می‌تواند زمینه صدور فرهنگ را نیز در پی داشته باشد چرا که امروزه سرمایه‌های فرهنگی در رقابت بین کشورها به عنوان یک مزیت مهم تبدیل شده است.
سرمایه های فرهنگی، مزیتی مهم در رقابت بین کشورهاست

دارایی͏ های نرم و فرهنگی، جایگاه و اقتدار کشورها را در عرصه͏ های مختلف ملی و بین͏ المللی رقم می͏ زند.

دکتر بهروز بادکو، معاون رییس جهاد دانشگاهی با بیان این مطلب که در آینده نزدیک جایگاه و اقتدار ملت ها را بنیه و دارایی͏های نرم و فرهنگی͏ آن ها مشخص خواهد کرد، گفت: پیشرفت͏ های شگرف علوم و فناوری͏ های سخت در طول قرن بیستم، به شکوفایی اقتصادی جوامع پیشرفته انجامید و نیازهای ذاتی بشر را تا آنجا اغناء کرد که بتواند به نیازهای عالی͏ تر (نیازهای روحی و روانی) خود بپردازد.

رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان، در ادامه افزود: پاسخ͏گویی به این نیازها مستلزم توسعه͏ شاخه͏ نوینی از علوم و فناوری͏ ها موسوم به علوم و فناوری͏ های نرم و فرهنگی است که هدف آن͏ها شناخت هرچه بیش͏تر جنبه͏ های ذهنی و روحی انسان و یافتن راهی برای اعتلای ذهنی و روحی او، همچنین تنظیم رابطه بهتر انسان با محیط پیرامون است؛ محیطی که به اقتضای پیشرفت علوم و فناوری͏ های سخت هر روز پیچیده͏ تر می͏شود.

دکتر بهروز بادکو، با اشاره به نقش و اهمیت علوم و فناوری های نرم و صنایع خلاق به عنوان پیشران کلیدی توسعه اقتصاد دانش بنیان، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی و فرهنگی با محوریت سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش͏ آموختگان (ستفا) در سال ۱۳۹۴ با ایجاد مرکز رشد فناوری͏ ها و هنرهای قرآنی وارد این عرصه شد و در زمان کوتاهی با طراحی رویدادهای متعدد ترویجی از قبیل طلوع برکت، اکسیر، محفل، الگو و... در این حوزه و همچنین ایجاد ۸ مرکز نوآوری در سراسر کشور و تاسیس مرکز رشد صنایع فرهنگی در زنجان، برنامه ها و فعالیت های خود را جهت توسعه زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی پیگیری کرد.

وی عنوان کرد: با توجه به اقدمات انجام شده، خلاء وجود یک پارک تخصصی و ملی برای حمایت مناسب از کسب و کارهای خلاق در کشور به شدت احساس می͏شد بنابراین با عنایت به مطالعات و بررسی های گذشته و با توجه به تجربیات جهاد دانشگاهی در راه͏اندازی  و مدیریت ۲ پارک علم و فناوری در کشور، راه͏اندازی پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع  فرهنگی در سال ۱۳۹۴ پیشنهاد داه شد و با همکاری دانشگاه علم و فرهنگ، مجوز راه͏اندازی پارک مذکور در سال ۱۳۹۵ اخذ گردید.

نخستین و تخصصی͏ ترین پارک در اقتصاد فرهنگ بنیان

پارک ملی علوم، فناوری͏ های نرم و صنایع فرهنگی خلاق، مجموعه͏ ای است که به عنوان نخستین و تخصصی͏ ترین پارک در اقتصاد فرهنگ بنیان، محیطی مناسب برای استقرار، رشد، توسعه و شکوفایی مؤسسات و شرکت͏ های فرهنگ بنیان است و شرکت͏ های فناور مستقر در آن در تعامل سازنده با دانشگاه͏ ها و سایر مؤسسات پژوهشی و فناوری به فعالیت͏ های فناورانه در حوزه͏ های مختلف فرهنگی و هنری می͏ پردازند.

رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان، هدف اصلی تاسیس و فعالیت پارک ملی علوم، فناوری͏ های نرم و صنایع فرهنگی را تسهیل در امر خلق ایده، تولید و توزیع محصولات و خدماتی که ماهیت فرهنگی دارند؛ دانست و گفت: اهم فعالیت͏ های پارک ملی علوم و فنا.ری های نرم و صنایع فرهنگی شامل نیازسنجی، ایده͏ پردازی، تحقیق و توسعه، طراحی مهندسی، ثبت مالکیت فکری، تجاری͏ سازی، انتقال فناوری، فروش و پشتیبانی بعدی برای تحقق محصولات فناوری نرم و صنایع خلاق فرهنگی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی در این قلمرو است.

دکتر بادکو در پاسخ به این سوال که نقش جهاددانشگاهی در این حوزه تا چه اندازه می تواند به پیشبرد صنایع فرهنگی و اقتصاد فرهنگ به عنوان حامی، کمک کننده باشد، افزود: صنایع فرهنگی و خلاق را می توان یک مواجهه فعال و نه انفعالی، در برابر هجمه های فرهنگی دانست. این دسته از فعالیت ها به واسطه درون زا و متکی بودنشان بر فرهنگ بومی می تواند با هزینه های کم در قیاس با صنایع دیگر موجب اشتغال زایی و رونق اقتصادی شده و محصولات دانش بنیان آن نیز با ارزش افزوده بالایی در سطح گسترده عرضه شود.

وی به زمینه صدور فرهنگ نیز اشاره کرد و افزود: رونق تولید و مصرف کالاهای فرهنگی و حتی صدور آن به خارج از مرزها، در کنار برجسته کردن جنبه مولد فرهنگ در عرصه اقتصاد، می تواند زمینه صدور فرهنگ را نیز در پی داشته باشد چرا که امروزه سرمایه های فرهنگی در رقابت بین کشورها به عنوان یک مزیت مهم تبدیل شده است.

رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان ادامه داد: بنابراین از آنجا که جهاددانشگاهی به عنوان نهادی علمی و فرهنگی و فناورانه شناخته می شود و یکی از نقش͏ ها و وظایف این نهاد طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماموریتهای محوله در نقشه علمی کشور، کمک به توسعه فرهنگ و اقتصاد دانش بنیان است، یقینا این نهاد باتوجه به زیرساخت͏ های متنوع و متکثر و همچنین تجربیات ارزنده ای که در حوزه های مختلف پژوهشی، فرهنگی، آموزشی، فناوری و اشتغال دارد می تواند با بهره͏ گیری از توان و شبکه تخصصی موجود، نقش موثری در حمایت و توسعه کسب و کارهای خلاق در راستای توسعه اقتصاد فرهنگ داشته باشد.


نظر شما :