رییس پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی:

پارک‌های علم و فناوری، گزینه مناسب رهایی از اقتصاد نفتی هستند

۲۶ آذر ۱۳۹۹ | ۰۷:۳۹ کد : ۲۵۸۱۶ اخبار عمومی
تعداد بازدید:۸
رییس پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی بابیان اینکه پژوهش بر اساس نیازهای بومی، راه اصلی پیوستن به اقتصاد دانش‌بنیان‌ها است گفت: بنابراین پارک‌های علم و فناوری می‌توانند گزینه خوبی برای رهایی از اقتصاد نفتی در کشور باشد.
پارک‌های علم و فناوری، گزینه مناسب رهایی از اقتصاد نفتی هستند

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی، مهندس مهدی عباسی؛ به مناسبت هفته پژوهش عنوان کرد: پژوهش و فناوری در کشورمان دارای دو رویکرد متفاوت است. اغلب پژوهش‌ها در فضای آکادمیک و دانشگاهی صورت می‌گیرد، درحالی‌که فعالیت‌های فناورانه معمولاً در بسترهای دیگری چون پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود. 

وی افزود: بنابراین در زمینه‌ی فناوری و ارتباط آن با پژوهش‌های انجام‌شده باید گفت: امروزه ایده‌هایی وجود دارد که باید عملی شوند. بنا بر گفته مقامات ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران ما راهی جز رهایی از اقتصاد نفتی نداریم و ناچاریم که به سمت اقتصاد شرکت‌های دانش‌بنیان برویم. 

مهندس عباسی گفت: با توجه به شرایط تحریم‌ها، راه نجات کشور فرار از اقتصاد نفت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است. در این رابطه باید با توجه به نیازها و پتانسیل‌های موجود به این شرکت‌ها بیشتر بها دهیم تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم. 

رییس پارک علم و فناوری  البرز جهاددانشگاهی گفت: در بحث به‌کارگیری پژوهش‌ها در عرصه فناوری موضوع مورد اهمیت، توجه به ظرفیت‌های استانی در کشور است. برای مثال اگر می‌خواهیم در حیطه کشاورزی ایده یا پژوهشی را عملی کنیم باید در استانی عملی کنیم که از آب کافی برخوردار باشد و با مساله خشک‌سالی دست‌وپنجه نرم نکند. 

مهندس عباسی تأکید کرد: در حقیقت پارک‌های علم و فناوری در گام نخست باید به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های محل موردنظر توجه داشته باشند. ظرفیت‌های اقلیمی و تخصص‌های موجود مجموعه عواملی است که باید پارک‌ها را باید برای ایجاد یا عدم ایجاد یک پروژه کاربردی مجاب کند. 

وی افزود: برای مثال استان البرز یکی از قطب‌های خودروسازی در کشور است که نشان‌دهنده توانمندی و وجود پتانسیل‌های این استان به لحاظ ظرفیت در خودروسازی است. گفتنی است حرکت تخصصی در این زمینه زمانی شکل می‌گیرد که پیش از هر اقدامی قطب‌بندی صورت بگیرد.  

رییس پارک علم و فناوری  البرز جهاددانشگاهی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان با کمک پارک‌ها از اقتصاد نفتی خارج شد، گفت: همواره پارک‌های علم و فناوری نمونه‌های موفقی در سراسر دنیا بودند، اما باید یادآور شویم که نباید همان کاری که در دنیا انجام می‌شود را ما هم انجام دهیم و این‌یک اشتباه محض است. در حقیقت باید بر اساس نیازهای فناورانه و شرایط بومی خودمان دست به پژوهش بزنیم و بعد در میدان عمل وارد شویم در این شرایط است که این مجموعه‌ها می‌توانند گزینه خوبی برای رهایی از اقتصاد نفتی باشد.


نظر شما :