آموزش کارآفرینی، راهنمایی برای آموزش دهندگان

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۹ کد : ۶۶۷۳ انتشارات
تعداد بازدید:۴۰۵
با پیشرفت روزافزون فناوری و گسترش ارتباطات و به دنبال آن افزایش نیاز به نوآوری و خلاقیت، مواجهه علمی و دقیق با رشته کارآفرینی را بسیار ضروری نموده و نیاز به گذراندن واحدهای مرتبط با کارآفرینی در تمامی رشته‌ها را غیرقابل انکار می‌نماید. پرورش کارآفرینان موفق و خلاق در تمامی رشته‌ها چنان حائز اهمیت است که متغیرهای مربوط به سطح توسعه یافتگی جوامع را در مقیاسی کلان تحت تاثیر قرار می‌دهد.
آموزش کارآفرینی، راهنمایی برای آموزش دهندگان

با عنایت به پدیده جهانی شدن اقتصاد، بازارهای جهانی فردا از آن افراد و شرکت هایی است که به ریسک پذیری کارآفرینانه بها می دهند و برای گسترش سرمایه های فکری خود در حد کلان سرمایه گذاری می کنند و در بالندگی فردی پرتلاشند و در خط مشی گذاری شرایط محیطی را مد نظر قرار می دهند. به همین دلیل است که توسعه کارآفرینی از جنبه های گوناگون مدنظر قرار گرفته است. 

در این راستا برنامه های آموزش  کارآفرینی، به عنوان یکی از راه های توانمندسازی و مهارت آموزی،  نیز جایگاه ویژه ای یافته است. آموزش کارآفرینی مهمترین تلاشی است که بستر لازم را برای فراگیری دانش و مهارت فراهم می نماید؛ این امر سیاستی است که به طور مستقیم بر کمیت و کیفیت عرضه کارآفرین در جوامع اثر گذار خواهد بود.

تجربه نزدیک به ۲ دهه آموزش کارآفرینی در کشور و تجارب جهانی نیز نشان داده است که آموزش به خودی خود در توسعه کارآفرینی کارساز نبوده و توجه به کلیه عناصر دخیل در آموزش، آن را اثربخش تر خواهد نمود. مدرسان و مربیان کارآفرینی رکن اصلی و یکی از مهمترین عناصر دخیل در کیفیت آموزش هستند و به عنوان مهمترین عنصر انتقال دانش و مهارت و مهمترین عامل افزایش اثربخشی و کیفیت در این فرآیند اهمیت شایان توجهی دارند. با توجه به نقش مؤثر مربیان و مدرسین کارآفرینی در فرآیند آموزش و در رشد و پرورش نیروهای خلاق و کارآفرین و همچنین دستیابی به توسعه پایدار و مداوم، ما نیازمند مدرسانی دانا و توانمند هستیم تا نقش خود را در تربیت نیروهای خلاق و کارآفرینی به درستی ایفا نمایند.

برنامه های متعددی در سراسر جهان به منظور توانمند سازی مدرسان تهیه و تدوین شده است و کتب زیادی نیز تدوین گردیده است. کتاب حاضر با عنوان آموزش کارآفرینی؛ راهنمایی برای آموزش دهندگان است که توسط کمیسیون اروپا به رشته تحریر در آمده است. 

سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان با توجه به سابقه و تجارب چندین ساله خود در زمینه آموزش و توسعه کارآفرینی و تربیت مربیان و مدرسان کارآفرینی و همچنین در  راستای اهداف و برنامه های خود، همواره در چاپ کتب مرتبط، جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقمندان حمایت کرده است.

ترجمه، چاپ و انتشار کتاب حاضر مرهون کوشش عزیزانی است که شایسته است از تلاش همه آنها تشکر و قدردانی نمایم. از گروه ترجمه که زحمات اصلی را در ترجمه کتاب کشیده اند و همکاران معاونت توانمند سازی و تحقیقات اشتغال و کارآفرینی که در پیگیری امور چاپ و انتشار این اثر زحمت کشیدند، بسیار سپاسگذارم.
 

محمدصادق بیجندی
معاون جهاد دانشگاهی و رئیس سازمان
text to speech icon

کلید واژه ها: آموزش کارآفرینی


( ۱ )

نظر شما :